KÖYÜMÜZ MUHTARIMIZ HİZMETLERİMİZ FAALİYETLERİMİZ BASINDA BİZ İLETİŞİM

KÖYÜMÜZÜN TARİHİ

 

            Köyümüzün yaklaşık 300 yıllık bir mazisi vardır. Eskiden köyümüz şu anki Ankara yolu üzerinedeki Kıztaşı mevkii denilen Çataltepe yamaçlarında bulunmaktaydı. Uğraksız bir yer olduğu ve eşkiyalar rahatsız ettiği için o bölgeden göç edilmiştir. Gürsu’nun çok yakınında bulunan o dönemlerde ada ve sazlık olduğu için isminide ADAKÖY olarak konulmuştur.

            Bu bölgeye gelindiğinde mezar taşlarında 235 yıl öncesine dayandığı tespit edilmiştir. Köyümüzün alt tarafındaki kanalın altında olan yerler tamamen su dolu, sazlık ve orman biçimindedir. 1920 yıllarında DSİ tarafından kanallar açılarak sular çekildikten sonra 1942 yılında kadastro gelerek nüfus oranına göre bu araziyi Adaköy halkına ve Gürsu’daki Selanik muhacirlerine, Gölbaşı köyünün bir kısmına dağıtmıştır.

            Köyümüz Gürsu ilçesine bağlı olup Kestel ilçesine sınırdır. Şu an köyümüz 6600 dekar araziye sahip olup bunun; 5930 dekarı meyve, 270 dekarı sebze, 220 dekarı süs bitkisi, 180 dekarı kavaklık durumundadır. Meyve olarak köyümüzde deveci armudu, santa-maria armudu meşhur olup Türkiye ve Dünya pazarında önemli yere sahiptir. İhracat nedeniyle ülkemize önemli ekonomik kazançlar sağlamaktadır. Köyümüzde yetiştirilen deveci armudu bu bölgede yetiştirilmektedir, son dönemlerde bu meyveye özellikle yurt dışından talep oldukça artmıştır bu nedenle çiftçilerimiz yetiştirilmesine özen göstermektedir. Hatta 1 tane deveci armudunun ağırlığı 1,294 gr olarak tespit edilmiştir.

KÖYÜMÜZDEN  GÖRÜNÜMLER

KÖY MEYDANI

KÖY MEYDANI

KÖY  MEYDANI KÖY MEYDANI

KÖYDEN  GÖRÜNÜM

KÖY MEYDANI

KÖYDEN  GÖRÜNÜM KÖY  MEYDANI

KÖYDEN  GÖRÜNÜM

KÖY MEYDANI VE MUHTARLIK

KÖYDEN  GÖRÜNÜM KÖY  MEYDANI  VE MUHTARLIK

MUHTARLIK

CAMİİ'DEN  GÖRÜNÜM

MUHTARLIK CAMİİ' DEN  GÖRÜNÜM
DİÇKAYA  DAĞINDAN KÖYÜN GÖRÜNÜMÜ ERDEMLER  CADDESİ
ERDEMLER  CADDESİNDEN  GÖRÜNÜM
CUMHURİYET CADDESİNDEN GÖRÜNÜM DEVECİ  ARMUDU  GÖRÜNÜMÜ

Tasarım : Art  Web Tasarım©